Leczenie alkoholizmu

Każdego roku na świecie z powodu alkoholu umiera ponad 3 miliony osób. Nie pozwól na to, abyś Ty lub ktoś z bliskich Ci osób dołączył do tego grona! Nasze ośrodki terapii uzależnień wyróżnia wieloletnie doświadczenie oraz zespół najlepszych specjalistów ds. leczenia alkoholizmu.

Poznaj je wszystkie i wybierz najlepszy!

Placówka miesiąca:
Nasz Gabinet we Wrocławiu

Nasz Gabinet to sieć nowoczesnych przychodni zajmujących się leczeniem alkoholizmu. W placówce we Wrocławiu oferowana jest kompleksowa pomoc psychologiczna, przeprowadzany jest także detoks alkoholowy. To również jedna z najczęściej wybieranych przychodni zajmujących się wszywkami alkoholowymi – zabieg wykonywany jest przez doświadczonych lekarzy. Nasz Gabinet został wybrany jako placówka miesiąca na podstawie licznych opinii pacjentów, którzy doceniają fachową pomoc, jaką tam otrzymali.

Ocena: 5/5

Najczęściej szukane miasta Leczenie alkoholizmu w najbardziej popularnych miastach w Polsce

510+
Ośrodków w bazie

Nasza baza zawiera już ponad 510 ośrodków. Stale ją poszerzamy, starając się, aby zainteresowani mieli możliwość poznania wszystkich dostępnych opcji.

Polecane ośrodki leczenia uzależnień

Dowiedz się, jakie ośrodki leczenia uzależnię są najczęściej polecane przez osoby uzależnione od alkoholu.

Leczenie alkoholizmu - metody dostępne w ośrodkach

Zabiegi pomagające wyjść z nałogu alkoholowego:

Najlepsze ośrodki zajmujące się leczeniem alkoholizmu

Dlaczego warto skorzystać z naszej bazy ośrodków leczenia alkoholizmu?

  • Dobra widoczność serwisu: aż 1.5K w TOP 50!
  • Miesięcznie aż 100 tys. wyświetleń Google
  • Rzetelne opinie
  • Zweryfikowane usługi
Skontaktuj się z nami

Czym jest choroba alkoholowa

Definicja alkoholizmu

Zgodnie z postanowieniem Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm to choroba postępująca, która krok po kroku wyniszcza organizm osoby uzależnionej, a nieleczona nierzadko prowadzi także do śmierci. Choroba alkoholowa objawia się poprzez utratę kontroli nad ilością i częstotliwością picia alkoholu. Uzależnienie od alkoholu powoduje psychiczne i fizyczne objawy, które sprawiają, że alkoholik sam nie jest w stanie przestać pić.

Przyczyny uzależnienia i problemów alkoholowych

Alkoholizm może dotyczyć każdego bez względu na wiek, płeć czy liczbę zer na koncie. Tak naprawdę przyczyn alkoholizmu jest tyle, ile jest osób uzależnionych. Każdy przeszedł własną drogę do uzależnienia. Czynniki, które wpływają na rozwój uzależnienia od alkoholu, mają podłoże psychologiczne, środowiskowe, a niekiedy także genetyczne.

Pod względem psychologicznym alkoholizm jest reakcją na sytuacje stresowe. Dla człowieka będącego w ciągłym stresie lub borykającego się z problemami alkohol jest antidotum na całe zło. Chęć odstresowania się to naturalna potrzeba każdego ludzkiego organizmu i każdy potrafi radzić sobie z tym na swój sposób. Z kolei w mniemaniu osób uzależnionych sięgnięcie po kieliszek jest jedyną skuteczną metodą, która pomaga się odprężyć oraz zapomnieć o kłopotach.

Uwarunkowania genetyczne sprawiają, że niektórzy są bardziej podatni na popadanie w różnego rodzaju nałogi. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy ktoś z najbliższej rodziny miał lub nadal ma problem z nadużywaniem alkoholu. Wynika to z tego, że osoba nieustannie przebywająca w środowisku patologicznym, przez brak odpowiednich wzorców, utożsamia się z danym środowiskiem. Niemniej jednak, pomimo tego, że „gen alkoholizmu” może być dziedziczony, to nie każdy zostaje alkoholikiem.

Objawy alkoholizmu

Podstawowe objawy alkoholizmu to:

  • regularne i codzienne spożywanie alkoholu (bez względu na porę)
  • wynajdywanie sobie okazji do picia
  • rozdrażnienie spowodowane brakiem alkoholu
  • picie w samotności lub w ukryciu
  • wypieranie problemu
  • zapijanie problemów alkoholem
  • odnajdywanie ukojenia w napojach wysokoprocentowych
  • utrata kontroli nad spożywanym alkoholem
  • objawy zespołu abstynencyjnego

Podstawowe fazy choroby alkoholowej

Wyróżnia się 4 fazy uzależnienia od alkoholu:

  • Faza początkowa

Na tym etapie spożywanie alkoholu jest przyjemnością i towarzyszy większości spotkań ze znajomymi w celu rozluźnienia i zapewnienia sobie dobrej zabawy. Faza ta może trwać nawet kilka lat i jest niezwykle ciężka do zauważenia, ale za to na tym etapie najprościej jest pokonać nałóg.

  • Faza ostrzegawcza

W drugiej fazie alkohol staje się coraz ważniejszy, a osoba uzależniona coraz częściej szuka pretekstu do picia. Na tym etapie alkoholik potrzebuje większą ilość alkoholu, aby się upić. Czasami też pojawia się picie w samotności. Faza ta jest łatwiejsza do wyłapania, jednak na tym etapie uzależniony uważa, że problem alkoholizmu wcale go nie dotyczy.

  • Faza krytyczna

W tej fazie alkoholik pozbywa się wszelkich wyrzutów sumienia a wszystko inne, w tym rodzina, schodzi na drugi plan. Wszystko kręci się wokół picia, które przeradza się w ciągi alkoholowe. Na tym etapie alkoholik całkowicie traci kontrolę nad piciem i nie chce przyjąć żadnej pomocy z zewnątrz. Spożywanie alkoholu przybiera charakter ciągły, a każdorazowa próba zaprzestania picia powoduje głód alkoholowy,a w konsekwencji rezygnację z pozostania w trzeźwości.

  • Faza chroniczna

Najbardziej zaawansowana faza alkoholizmu. Na tym etapie alkoholik pije jedynie z przerwą na sen. To z kolei prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu. Najczęstsze objawy fazy chronicznej to kołatanie serca, zaburzenia snu, psychozy alkoholowe, rozszerzone źrenice zaburzenia pamięci i spowolnienie procesów myślenia.

Skutki nadużywania alkoholu

Alkohol etylowy negatywnie wpływa na cały organizm człowieka. Przewlekłe nadużywanie alkoholu pozostawia wiele nieodwracalnych szkód. O ile ze skutkami nocnego szaleństwa potrafi on sobie poradzić, to w przypadku ciągłego i nadmiernego picia, nie jest już w stanie nadążyć z regeneracją. Nadużywanie alkoholu powoduje także drżenie mięśni, biegunki, refluks żołądkowy, zaburzenia potencji, choroby przyzębia, a nawet marskość wątroby, zapalenie trzustki czy uszkodzenie mięśnia sercowego. Oprócz wyniszczania narządów alkoholizm pozostawia ślad w psychice osoby uzależnionej. Alkoholizm zatruwa nie tylko zdrowie, ale także niszczy życie rodzinne. Podjęcie leczenia uzależnienia to jedyny sposób, aby uchronić siebie i swoich najbliższych.

Co zrobić, gdy alkoholik nie chce podjąć leczenia?

Czasami zdarza się tak, że leczenie uzależnienia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a samo uzależnienie jest na tyle silne, że alkoholik stanowi zagrożenie dla swoich najbliższych. Wtedy rodzina alkoholika może skierować bliskiego na leczenie odwykowe na oddziale zamkniętym. Ważne jest, aby mieć na uwadze, że przychodnia leczenia alkoholizmu nie działa jak zakład karny i nie ma prawa przetrzymywać kogoś wbrew jego woli. Pomimo tego, wizja przymusowego leczenie może być dla osoby uzależnionej impulsem do zmiany swojego życia.

Jak pomóc alkoholikowi w leczeniu choroby alkoholowej?

Pierwszym i najtrudniejszym krokiem jest zmotywowanie chorego do podjęcia leczenia. Leczenie alkoholika ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy on sam chce podjąć walkę z chorobą. Wsparcie bliskich osób jest nieocenione na każdym etapie uzależnienia i pomaga alkoholikowi wytrwać w trzeźwości do końca życia.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu

Walka z chorobą alkoholową to ciężki i długotrwały proces. W leczeniu uzależnienia podstawą jest kompleksowe podejście do problemu. W związku z tym wszystkim osobom uzależnionym zaleca się zabieg z wykorzystaniem wszywki alkoholowej oraz detoks alkoholowy (odtruwanie organizmu) i psychoterapię.

  • Detoks alkoholowy

Leczenie alkoholizmu niesie ze sobą nieprzyjemne reakcje, które towarzyszą odstawieniu alkoholu. Dlatego leczenie najlepiej rozpocząć od detoksu, który jest pierwszy krokiem w całej terapii leczenia uzależnień. Pozwala on przerwać ciąg alkoholowy oraz pomaga pozbyć się wszystkich toksycznych substancji, które gromadzą się w organizmie w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu.

Składniki odżywcze podawane w postaci kroplówek witaminowych nie tylko oczyszczają organizm pacjenta, ale także uzupełniają wszystkie witaminy i minerały, które wypłukał alkohol. Detoksykacja usuwa alkohol z organizmu i pomaga zmniejszyć niektóre niekorzystne skutki kaca. Jest to pierwszy etap terapii uzależnień i jest niezbędny do dalszej walki z alkoholizmem.

  • Wszywka alkoholowa

Leczenie alkoholizmu za pomocą wszywki alkoholowej to obecnie najskuteczniejszy sposób na pokonanie nałogu. Działanie tabletek jest na tyle silne, że skutecznie pomaga w pokonaniu nałogu. Kiedy osoby uzależnione zlekceważą obecność esperalu i spożyją cokolwiek z dodatkiem alkoholu, muszą zmierzyć się z wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami, tj. silny ból głowy, mdłości i wymioty, uczucie niepokoju, skoki ciśnienia.

  • Psychoterapia

Podczas leczenia uzależnień niezbędne jest zrozumienie przez osobę uzależnioną źródła problemu. Aby uzyskać potrzebną pomoc, ważne są więc spotkania z terapeutą, czyli kimś, kto rozumie mechanizm działania uzależnienia. Terapeuta może zapewnić krytyczny wgląd w to, co spowodowało problem i pomóc pacjentowi jak najlepiej go rozwiązać.

Rozwiń tekst
Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej